Polyester

Döküm Tipi

ERCO döküm tipi reçineler, yıllardır kendini kullanıcıya kanıtlamış ve artık Türkiye'de bir marka haline gelmiştir. 

Genel endüstriyel kullanıma yönelik kolaylığı ve üstün özellikleriyle üreticinin aradığı ERCO döküm tipi reçinelerinin bu alandaki başarısının sırrı şeffaflığı ve kalitesidir.

 

Elyaf Tipi

Elyaf tipi reçineler cam elyafının bulunduğu yerlerde el yatırması metodu ile kullanılabilir. Üstün ıslatma özelliği ve farklı sertlik derecelerindeki ERCO elyaf tipi reçineleri, müşterilerin talep ettiği teknik özellikler ile günümüze kadar geliştirilmiştir ve bu gelişmeler devam etmektedir. Optimum jel ve maksimum sıcaklığa ulaşma süresi ile kullanımı çok kolaydır.

 

Alev İlerletmeyen

Alev ilerletmeyen polyester grubundaki reçineler, uygulama yapılan yerde olaşabilecek herhangi bir yangın ihtimaline karşı, çıkan yangını büyütmemek için kullanılan reçinelerdir. Kullanım alanları çok geniştir, kompozit sektörünün her yerinde alev ilerletmeme özelliği istendiğinde kullanılabilir.

Halojen içermeyen ve böylelikle herhangi bir yangında zararlı halojen gazı emisyonu olmayan bu reçine grubunda çeşitli dolgular ve katkılar bulunmaktadır. Bu dolgu oranı en iyi alev ilerletmeme - malzeme dayanımına göre ayarlanmıştır; bu yüzden sonradan katılan dolgular malzemede mekanik dayanımı azaltabilir. 

Alev ilerletmeyen doymamış polyester reçineler daha çok otomobil, raylı sistem, deniz taşıtları, konteyner ve elektrik kutularında kullanılmaktadır.

 

Kimyasallara Dayanıklı

Kimyasallara dayanıklı (İzoftalik bazlı) polyester reçineler, diğer ortoftalik bazlı reçinelere göre çeşitli kimyasallara karşı daha dayanıklıdır. Yüksek performanslı izoftalik/NPG serisi ise en üst düzeyde kimyasal dayanım sağlar. Ayrıca bu ürünlerin yüksek sıcaklıklarda da deformasyona uğramadan kullanılabildiği bilinmektedir. 

İzoftalik ya da izoftalik/NPG bazlı ürünler, ortoftalik bazlı ürünlerin oda sıcaklıklarında dayanmasına rağmen yüksek sıcaklıklarda bozulmasına neden olan kimyasallara karşı da dayanıklıdır. 

Kullanıcılarının başında marin endüstrisi, depo ve tank üreticileri, kimyasal madde koşullandırıcıları gelir. Ayrıca yapı sektöründe de tercih edilmektedir.

 

Düğme Tipi

Düğme tipi polyester reçineler, temiz ve açık renkte, genellikle orta reaktivitedir. Esneklik ve işlenebilirlik değerleri tekstil sektörü için geliştirilmiştir. Pigment pastalar ile kullanıldığında da bu özelliklerini korumaktadırlar. Düzgün kürlenme eğrisi ve kolay işlenebilirliği olan bu reçine grubu, santrifüj ve çubuk döküm olarak iki alt gruba ayrılır. 

Santrifüj grubu, rondela halindeki kürlenmeye devam eden reçine grubudur. 

Çubuk döküm grubu ise çubuk şeklindeki kalıplara dökülen ve burada kürlenmesini devam ettiren, sonrasında kesilerek düğme şekli verilen gruptur. 

ERCO markası her iki grup için de üniversal değerlerde çözüm sunmaktadır.

 

Pultrüzyon Tipi

Pultrüzyon tipi doymamış polyester reçineler, genellikle yüksek reaktiviteli ve düşük viskoziteli ürünlerdir. Pultrüzyon ürünleri, fitil halindeki cam elyafının reçine havuzundan geçirilip çekilmesi ve ısı ile kürlenmesi ile oluşur. Cam elyafı ıslatma değerlerinin çok yüksek olduğu bu grup, Türkiye'de daha çok CTP tipi levha üreticileri tarafından tercih edilmektedir.

Yüksek mekanık ve ısı değerlerine sahip bu grupta, daha yüksek kalitedeki ürünler için daha performanslı reçineler de bulunmaktadır.

 

SMC/BMC Tipi

SMC/BMC tipi reçineler, yüksek sıcaklıkta kalıplama için özel olarak tasarlanmış doymamış polyester reçinelerdir. İçerdiği yüksek miktardaki doymamış gruplar sayesinde yüksek reaktiviteye, dolayısı ile yüksek ekzoterm sıcaklığa sahiptirler. Zamanla kıvamlaşma özelliği sayesinde kalıplanırlar. 

SMC/BMC endüstrisinde en çok tercih edilen marka olmayı başarmış olan ERCO, yüksek ve devamlı kalitesi ve geniş ürün yelpazesi ile kullanıcılarına çözümler sunar. 

SMC (Sheet Moulding Compound) - İnce ve levha şeklindeki bileşimdir. BMC (Bulk Moulding Compound) - Kalın ve küme şeklindeki bileşimdir. 

SMC/BMC kalıplama yöntemi otomotivden elektrik kutularına, sokak aydınlatmasından ağır makine parçalarına kadar bir çok yerde kullanılmaktadır. Termoplastik reçine katkıları - LSA ve LPA - ile uyumluluk gösteren reçineler ile toplam hacimsel çekmeyi düşürmek ve hatta sıfıra indirmek mümkündür.

 

Kalıp Yapımı

Kalıp yapımı reçineleri, kompozit sektöründe kullanılmak üzere özel olarak tasarlanmış ürünlerdir. Genel amaçlı ürünlerden elyaf ıslatması, hacimsel çekme ve tiksotropik özellikleri ile ayrılır. 

Mükemmel elyaf ıslatmaları vardır. Tiksotropik özelliğine rağmen kalıp içerisindeki ürünü görebileceğiniz kadar şeffaftır. 

Düzgün bir kürlenme gerçekleştirildikten sonra genel amaçlı diğer ürünlere göre daha yüksek mukavemeti vardır, böylece kalıplarınız çok uzun süre boyunca eski performansını korur. Kalıp içerisinde üretilen ürünün yaratabileceği mekanik ve termal deformasyonlar giderilmiştir. 

Çok düşük hacimsel çekmesi sayesinde kalıplar, istediğiniz ölçülerde çıkar ve bu şeklini çok uzun süre boyunca korur. 

Tiksotropik özellik, kalıp yapımında dik yerlerde reçine akmasını önlemek içindir.

 

RTM

RTM (Resin Transfer Molding), doymamış polyester reçinenin cam elyafı içeren kapalı kalıp içerisinde transfer edilip kürlenmesi sistemine verilen isimdir. Bu metodla kullanılan reçineler, özel formülasyonu sayesinde reçine halindeyken düşük bir viskoziteye sahipken sertleştikten sonra fiziksel dayanımı ile ön plana çıkarlar. Genellikle vakum yardımı ile kullanılırlar. Bu metoda VARTM (Vacuum Assisted Resin Transfer Molding) denir. Vakum, kalıp içerisinde ilerleyen reçinenin dengeli ve hızlı bir şekilde yayılmasını sağlar. 

Kapalı kalıp sistemler, hem pratiklik hem de sağlık açısından eski sistemlere göre daha çok tercih edilmektedir. El yatırmasına bir alternatif olarak çıkan RTM metoduna her geçen gün daha fazla kullanıcı geçiş yapmaktadır. El yatırması uygulamasında yapılan kişisel hatalar ve yüksek stiren emisyonu bu geçişin başlıca nedenleridir. 

Lütfen bir reçine seçiniz. Kullanıcıların kendilerine has üretim bantları olduğu için, RTM uygulamarında kullanıcılara özel reçineler tasarlamaktayız.

 

Esnek Polyester

Esnek polyester reçineler, içerdikleri özel kimyasallar sayesinde kürlendikten sonra yumuşak kauçuk gibi bir esnekliğe sahip olurlar. Bu reçinelerin tek başlarına kullanılmaları tavsiye edilmemektedir. 

Esnek bir reçine diğer reçineler ile birlikte %50 oranına kadar kullanılabilir. Katıldığı reçineye yumuşaklık katarken, mekanik özelliklerinde gerilemelere yol açar. Kopmadaki uzamayı belirgin bir şekilde artırır. Son malzemeye makina ile işlenebilirlik katar. 

Esnekliğin ön plana çıktığı, fiziksel dayanımın önemli olmadığı yerlerde kullanılır. Bütün sektörlerde kullanılabilir. 

Esnek polyester reçineler hakkında daha fazla bilgi için satış departmanımız ile iletişime geçiniz.